Forskarnätverket för forskning på barn och unga med antisocial utveckling (CYAD)

Kick-off för forskarnätverket CYAD

Den 24 september hölls en kick-off för det nystartade Forskarnätverket för forskning på barn och unga med antisocial utveckling (CYAD) vid CPF.

Nätverket samlade både medlemmar och en referensgrupp med representanter från olika myndigheter och samhällsaktörer som CYAD vill utveckla ett nära samarbete och utbyte med. Dagen inleddes med presentationer från styrgruppen, referensgruppen och nätverkets medlemmar och övergick därefter i ett kreativt mingel lett av Maria Helander.

Med hjälp av metoden Open Space fick deltagarna själva föreslå ämnen för diskussion, vilka sedan behandlades i två engagerade sessioner fyllda av livliga och kreativa samtal. Därefter sammanfattades gruppdiskussionerna gemensamt.

Kick-offen blev ett mycket lyckat sätt att stimulera viktiga och givande diskussioner. Styrgruppen har nu fått flera konkreta förslag på teman att arbeta vidare med. Att samla forskare och praktiker från olika verksamheter för att tillsammans identifiera relevanta frågeställningar visade sig vara både värdefullt och inspirerande.

CYAD ser nu fram emot att ta tillvara på konkreta idéer som har väckts och fortsätta utveckla arbetet inom detta viktiga forskningsområde.

Läs mer om Forskarnätverket för forskning på barn och unga med antisocial utveckling (CYAD) här >

Publicerad 2025-10-02